Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak opiekować się seniorami z chorobami układu krążenia?

Każdy opiekun, specjalizujący się we wspieraniu seniorów, powinien wiedzieć, jak zająć się osobą starszą, cierpiącą na choroby układu krążenia. Takie schorzenia są niezwykle popularne i niestety zaliczane są do jednych z najczęstszych przyczyn zgonów.

Choroby układu krążenia a dieta

Jeśli podopieczny zmaga się z chorobami krążenia, należy zwrócić uwagę na jego posiłki. Lekarze polecają ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Postarajmy się więc uwzględnić w diecie tłuszcze roślinne. Oprócz tego bardzo istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie. Osoby cierpiące na choroby krążenia powinny całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Warto również zrezygnować ze spożywania alkoholu. Wybierajmy pieczywo pełnoziarniste i w miarę możliwości ograniczmy lub całkowicie odstawmy wyroby z białej mąki.

Co jeszcze jest istotne?

 1. unikanie stresu
  Życie w napięciu wzmaga wiele problemów ze zdrowiem i dotyczy to niestety również chorób krążenia. Warto do codziennej rutyny wprowadzić metody relaksacji. Może to być słuchanie uspokajającej muzyki, spędzanie czas ze znajomymi czy oddawanie się swoim zainteresowaniom.
 2. sport
  Wysiłek musi być dostosowany do stanu zdrowia podopiecznego. Jeśli jest to możliwe, zastanówmy się nad ćwiczeniami na rowerku stacjonarnym lub wykonywaniu codziennej gimnastyki. W sytuacjach, gdy taka aktywność jest zbyt wymagająca, zadbajmy o to, żeby wdrożyć regularny spacer. Tutaj warto zaznaczyć, że seniorzy z żylakami nóg muszą unikać długotrwałego spoczynku w pozycji siedzącej (należy co pewien czas wstawać, a podczas siedzenia nie zapomnieć o tym, żeby czasem poruszać stopami).
 3. strój i obuwie
  Zwróćmy uwagę na to, żeby obuwie osoby z problemami żylnymi nóg nie miało obcasa wyższego niż 5 cm. Jeśli chodzi o ubrania, warto zrezygnować z elementów garderoby, które mocno opinają kończyny dolne.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Marta:
  +48 698 909 140
  Katarzyna:
  +48 532 684 410

  Napisz do nas