Chociaż może wydawać się, że zespół majaczeniowy to schorzenie o jednostajnym charakterze, w rzeczywistości manifestuje się przez pewien okres, a następnie mija. Czasem takie splątanie może trwać jedynie kilka godzin. Innym razem przeciąga się nawet do kilku tygodni.
Opiekun powinien wiedzieć, jakich objawów wypatrywać i co może świadczyć o tym, że podopieczna lub podopieczny właśnie doświadcza zespołu majaczeniowego. Pierwszym, najważniejszym objawem jest ogólna dezorientacja. Osoba może nie wiedzieć, gdzie się znajduje oraz nie poznawać znajomych ludzi. Niekiedy zdarza się, że zespołowi towarzyszą omamy. W efekcie senior może dostrzegać i słyszeć bodźce, których w rzeczywistości nie ma. Nierzadko zauważyć można też znaczne poruszenie. Pobudzenie organizmu czasem może sięgać poziomu, w którym chory przejawia agresję.
Należy zdawać sobie sprawę, że nie u wszystkich splątanie przebiega tak samo. Niektóre osoby, zamiast pobudzenia, odczuwają zwiększoną senność. Istnieje również szereg objawów fizycznych, po których możemy poznać, że senior doświadcza właśnie takiego stanu. Zaliczyć do nich można:
Najważniejszym krokiem jest określenie, co wywołało u seniora taki stan. Przyczyn może być wiele. Czasem zespół pojawia się, gdy starsza osoba znajduje się w hałaśliwym środowisku. Innym razem wystarczy po prostu nowe otoczenie i nieznane osoby. Należy też wykluczyć leki (niektóre mogą dawać efekt uboczny w postaci splątania). Warto również, żeby z seniorem zapoznał się lekarz, bo splątanie może być efektem chorób układu kostnego, nerwowego, niedożywienia lub odwodnienia. Wyeliminowanie czynnika stresowego to doraźny krok; podobnie jest z zapewnieniem choremu bezpieczeństwa, zabezpieczeniem przed upadkiem, urazami głowy itp. Możemy podjąć również szereg zachowań zapobiegawczych. Ważnym elementem jest wprowadzenie rutyny, spotkanie ze stałymi opiekunami oraz właściwa terapia lekowa.
Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!
Senioraktiva Sp. z o.o.
ul. Bonifraterska 17/644
00-203 Warszawa
NIP: 5272885357
Karolina, dział rekrutacji:
+48 698 909 140
Karolina z działu administracji:
+48 532 684 410
Adrian, dział rekrutacji: