Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Depresja u osób starszych

Samopoczucie psychiczne zależy od wielu czynników, a stany depresyjne mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Osoby w podeszłym wieku są na nie jednak narażone w większym stopniu. Jak rozpoznać, że podopieczny mierzy się z depresją i jak wtedy zareagować?

Depresja u seniora – podstawowe informacje

U osób starszych depresja nierzadko wynika z przyczyn psychospołecznych. Zdarza się, że starsza osoba jest w pewien sposób unieruchomiona na skutek choroby czy na skutek ogólnie ograniczonej sprawności fizycznej. W podeszłym wieku przeważnie seniorzy tracą też swoich życiowych partnerów. Stany depresyjne wynikają czasem z faktu przeprowadzki do domu opieki. Nawet jeśli senior przebywa w swoim mieszkaniu, zaawansowany wiek sprawia, że jego dotychczasowy styl życia zmienia się, a przystosowanie się do nowego trybu funkcjonowania może nie być łatwe. Z kolei do przyczyn depresji uwarunkowanych biologicznie, zaliczyć można np. chorobę Alzheimera.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Do objawów można zaliczyć:

  1. obniżony nastrój;
  2. widoczną utratę zainteresowania rzeczami, które do tej pory zajmowały podopiecznego;
  3. obniżoną samoocenę;
  4. zaburzenia snu;
  5. zaburzenia apetytu.

Powyższe objawy pojawiają się powszechnie właściwie w każdej grupie wiekowej. Specjaliści zauważyli jednak, że u osób starszych dużo częściej zauważyć można lęki, niepokój, poczucie winy. Czasem można dostrzec również zachowania hipochondryczne. Niestety w tej grupie wiekowej częściej pojawiają się też myśli samobójcze.

Jak pomóc seniorowi?

Bardzo ważne jest to, żeby osoba zajmująca się seniorem wiedziała, w jakim sposób objawia się depresja. Takie uwrażliwienie na tę kwestię pozwala zareagować wcześniej i szybciej zaangażować w pomoc psychologa i psychiatrę. Ich wsparcie będzie tutaj niezbędne.

Rozpoznanie depresji może nie być łatwe, zwłaszcza że jej objawy nie są na tyle specyficzne, żeby móc w pierwszej chwili odróżnić je od innych schorzeń. W razie wątpliwości pomoc specjalisty będzie na wagę złota, bo tylko on jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, kiedy zmiany, często interpretowane jako ogólne oznaki starzenia (pogorszenie koncentracji, trudności w zapamiętywaniu) są już zmianami o charakterze depresyjnym.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

    Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

    Kim jesteśmy

    Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

    Dane firmowe

    Senioraktiva Sp. z o.o.
    ul. Bonifraterska 17/644
    00-203 Warszawa
    NIP: 5272885357

    Zadzwoń do nas

    Karolina, dział rekrutacji:
    +48 698 909 140
    Karolina z działu administracji:
    +48 532 684 410

    Adrian, dział rekrutacji:

    +48 795 184 663

     

    Napisz do nas