Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak wybrać czytnik e-booków dla osoby starszej?

Elektronika dla seniora nie musi jedynie służyć szybkiemu powiadamianiu specjalistów o pogorszeniu się stanu zdrowia. Takie rozwiązania niejeden raz zapobiegły tragedii i nikt absolutnie nie odmawia im funkcjonalności. Technologie stosowane przez seniorów mogą mieć jednak również inny charakter, m.in. wspierać rozwijanie pasji i przyswajanie informacji. Jednym z takich rozwiązań jest czytnik e-booków.

Dlaczego czytnik e-booków to dobre rozwiązanie dla osoby starszej?

Miłośnicy książek w podeszłym wieku mogą mieć problem z byciem na bieżąco z ulubionymi lekturami. Czasem przyczyną jest ograniczona mobilność. Niekiedy na przeszkodzie stoi też miejsce zamieszkania, bo nie ma w nim księgarni lub biblioteki z nowościami. Seniorzy, którzy sprawnie posługują się internetem mogą zdecydować się na zakupy książek w sieci. Z takich rozwiązań korzysta jednak zdecydowana mniejszość ludzi w podeszłym wieku. Na tym tle czytniki e-booków prezentują się niezwykle przystępnie. Starsza osoba może samodzielnie lub za pośrednictwem osoby trzeciej wgrać pliki, a następnie, bez konieczności wizyty w sklepie, cieszyć się setkami lektur.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Przy wyborze czytnika e-booków dla starszego czytelnika/czytelniczki dobrze będzie położyć nacisk na kilka kwestii:

  1. wielkość czcionki
    Problemy ze wzrokiem mogą skutecznie zniechęcić do czytania. Poszczególne urządzenia umożliwiają dopasowanie czcionki do możliwości osoby czytającej. Zanim zdecydujemy się na sprzęt, upewnijmy się, czy nasz wybór padł na model, umożliwiający wyświetlenie dostatecznie dużych liter.
  2. kontrast
    Na czytelność znaków wpływa nie tylko ich wielkość. Liczy się też kontrastowość, bo pozwoli łatwiej odróżnić litery od tła.

Oprócz tego do przydatnych cech czytnika można zaliczyć to, czy podświetlenie umożliwia komfortowe czytanie również w ciemnych pomieszczeniach. Dobrze będzie upewnić się też, czy nawigacja po urządzeniu (przyciski, sposób włączania/wyłączania, oznaczenia) są przyjazne seniorowi. Podczas takich zakupów warto poradzić się nie tylko sprzedawców. Najważniejsza będzie w tym przypadku konsultacja z osobą, z myślą o której kupujemy sprzęt.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

    Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

    Kim jesteśmy

    Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

    Dane firmowe

    Senioraktiva Sp. z o.o.
    ul. Bonifraterska 17/644
    00-203 Warszawa
    NIP: 5272885357

    Zadzwoń do nas

    Karolina, dział rekrutacji:
    +48 698 909 140
    Karolina z działu administracji:
    +48 532 684 410

    Adrian, dział rekrutacji:

    +48 795 184 663

     

    Napisz do nas