Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Problemy z pamięcią a sztuka komunikacji

Komunikacja z seniorem bywa sporym wyzwaniem. Czasem opiekun musi wykazać się dużą empatią i sporą cierpliwością. Jeśli podopieczny cierpi na chorobę otępienną, ten proces jest jeszcze trudniejszy. Dzięki zastosowaniu określonych wskazówek, zwiększymy swoją szansę na wypracowanie porozumienia.

Rozmowa to nie tylko słowa

Należy pamiętać, że czasem słowa mogą nie wystarczyć. Jeśli widzimy, że senior nie do końca nas rozumie, postarajmy się wykorzystać metody, których używamy, rozmawiając z obcokrajowcami. Mowa o gestach albo o wskazywaniu na przedmioty. Siła takiego języka niewerbalnego jest ogromna i jeśli towarzyszą mu również słowa, seniorowi będzie dużo łatwiej zinterpretować naszą wypowiedź. Znaczenie ma nie tylko nasza własna mowa ciała, ale też mowa ciała osoby chorej. Zwracajmy na nią uwagę, bo ona również może być źródłem cennych wskazówek.

Dajmy przestrzeń seniorowi

Pokusa poprawiania albo kończenia zdania za seniora może być duża, ale postarajmy się tego nie robić. Mówienie u osoby cierpiącej na chorobę otępienną, to nie tylko sposób przekazywania myśli, ale też i trening. Jeśli będziemy podopiecznemu w tym przeszkadzać, zabierzemy mu okazję do ćwiczeń, a przy okazji zniechęcimy do komunikowania się z nami.

Zadbaj o to, co i jak mówisz

Zbyt długie wypowiedzi albo zbyt złożone zdania to coś, czego zdecydowanie powinniśmy unikać. Zamiast tego starajmy się zwolnić tempo mówienia, a przekaz uprościć. Tyczy się to zwłaszcza zadawania pytań. Jeśli nie będą to pytania zamknięte (na które da się radę odpowiedzieć “tak” lub “nie”), chory może mieć problem z zebraniem myśli i wyartykułowaniem odpowiedzi. Aby zadbać o sprawność podopiecznego:

  1. mówmy o tym, co robimy, nazywając czynności i używane przedmioty;
  2. starajmy się włączyć w codzienne zajęcia czynność słuchania; może to być słuchanie prostych audiobooków albo po prostu słuchanie muzyki i wspólne śpiewanie.

Opieka nad osobą z chorobą otępienną to wymagająca praca. Ułatwić ją sobie możemy w jeszcze jeden sposób. Chociaż to trudne, spróbujmy sobie wyobrazić, jak otoczenie wygląda z perspektywy naszego podopiecznego. Takie ćwiczenie oczywiście nie da nam pełnego wglądu w jego samopoczucie, ale pozwoli nieco lepiej go zrozumieć.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

    Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

    Kim jesteśmy

    Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

    Dane firmowe

    Senioraktiva Sp. z o.o.
    ul. Bonifraterska 17/644
    00-203 Warszawa
    NIP: 5272885357

    Zadzwoń do nas

    Karolina, dział rekrutacji:
    +48 698 909 140
    Karolina z działu administracji:
    +48 532 684 410

    Adrian, dział rekrutacji:

    +48 795 184 663

     

    Napisz do nas