Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Co warto wiedzieć o bezsenności u seniorów?

Sen poprawia odporność, przyspiesza powrót do zdrowia, gdy już zapadniemy na infekcję oraz oczywiście sprawia, że jesteśmy stanie się zregenerować po codziennych wysiłkach. Gdy pojawiają się problemy z zaśnięciem, cierpi na tym cały organizm. Nierzadko na taki stan skarżą się seniorzy. Skąd bierze się bezsenność u osób starszych i co zrobić, żeby poprawić ich sytuację?

Przyczyny bezsenności u seniorów

  1. Dolegliwości fizyczne
    Zdarza się, że problemy ze snem są ściśle powiązane z bólem wywoływanym przez konkretne choroby. Do tej grupy przyczyn możemy zaliczyć m.in. bóle kręgosłupa. Wraz z wiekiem u podopiecznych mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu. Jeśli kłopoty z zaśnięciem lub wybudzanie się w trakcie nocy wynikają z takich czynników, najpierw trzeba będzie dotrzeć do źródła schorzenia i szukać rozwiązań, które zmniejszą te nieprzyjemne dolegliwości.
  2. Demencja
    Jak pokazują badania, na bezsenność dość często skarżą się osoby, u których pojawiają się objawy demencji. Gdy na zewnątrz robi się ciemno, podopieczny może w większym stopniu, niż zwykle, odczuwać dezorientację. Dobrze będzie wtedy zastosować techniki relaksacyjne (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z psychologiem).
  3. Dolegliwości o charakterze psychologicznym
    Bezsenność może pojawić się u podopiecznych cierpiących na depresję. Jeśli podejrzewamy, że to właśnie z tego powodu senior się nie wysypia, warto poprosić o konsultację psychologa lub psychiatrę. Czasem przyczyną jest nie depresja, a po prostu przewlekły stres lub tymczasowa sytuacja, będąca dla seniora źródłem lęku.

Co, jeśli przyczyna leży gdzieś indziej?

Bezsenność może wynikać z dużo bardziej prozaicznego powodu, a mianowicie z niewłaściwej higieny snu. Szkodliwe przyzwyczajenia mogą w dość mocny sposób obniżyć jakość snu. Należy zwrócić uwagę na regularne pory zasypiania, dobre nawodnienie organizmu i lekkostrawną dietę (zwróćmy uwagę zwłaszcza na kolację). Bywa, że dużo może zdziałać również regularna aktywność fizyczna. Jeśli również na tym polu wszystko wydaje się w porządku, przyczyny możemy poszukać również w przyjmowanych przez seniora lekach. Niekiedy mogą powodować one trudności z zaśnięciem. W takim wypadku należy skonsultować się ze specjalistą i pomyśleć o ewentualnej zmianie preparatów.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

    Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

    Kim jesteśmy

    Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

    Dane firmowe

    Senioraktiva Sp. z o.o.
    ul. Bonifraterska 17/644
    00-203 Warszawa
    NIP: 5272885357

    Zadzwoń do nas

    Karolina, dział rekrutacji:
    +48 698 909 140
    Karolina z działu administracji:
    +48 532 684 410

    Adrian, dział rekrutacji:

    +48 795 184 663

     

    Napisz do nas