Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Arteterapia, czyli senior i sztuka

Terapia sztuką u wielu osób powoduje uczucie wyzwolenia i rozluźnienia. Takie efekty można odczuć, niezależnie od tego, czy decydujemy się na choreoterapię (terapię tańcem), muzykoterapię (opierającą się na pracy z dźwiękami i głosem) czy terapią przez sztuki plastyczne.

Na czym polega arteterapia?

W arteterapii korzysta się z różnych form sztuki. Może to być więc rzeźba, tkanina artystyczna, collage, malarstwo, rysunek, taniec, muzyka. Terapia przez sztukę to metoda wykorzystywana nie tylko podczas pracy z seniorami; stosuje się ją u osób w każdym wieku, również u dzieci. Nierzadko korzystają z niej ludzie, którzy mają pewną trudność w wyrażaniu siebie. Sztuka jest bowiem od początków ludzkości sposobem na zaprezentowanie swoich emocji.

Warto mieć świadomość, że do czerpania korzyści z tej formy terapii, wcale nie musimy mieć zdolności artystycznych. Mimo to dobierając zajęcia dobrze jest brać pod uwagę zainteresowania podopiecznego oraz jego predyspozycje.

Jak arteterapia wpływa na seniora?

 1. poprawia kondycję psychiczną
  Obcowanie ze sztuką sprawia, że zmysły się wyciszają, a wiele z codziennych stresów i napięć jest łatwiej rozładować. Chociaż oczywiście z pomocą arteterapii nie wyleczymy depresji, ani nie uporamy się np. z poważnymi problemami z agresją, taka forma terapii może sprzyjać leczeniu i stanowić jego cenne dopełnienie.
 2. stymuluje mózg
  To bardzo ważne, żeby senior ćwiczył pamięć oraz stale komunikował się z innymi. W ten sposób nie tylko łatwiej jest mu “być na bieżąco” z tym, co dzieje się wokół niego, ale też

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas