Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Co warto wiedzieć o Uniwersytecie Trzeciego Wieku?

Bezczynność i trudność ze sprecyzowaniem planów na najbliższy czas to problemy, które dotykają wiele osób starszych. Ciągłe mobilizowanie się do poznawania nowych informacji i poszerzanie swojej dotychczasowej wiedzy pozwalają dłużej zachować rześkość umysłu. Benefitem w typ przypadku jest też lepsze samopoczucie psychiczne. Interesującą opcją dla seniorów, którym zależy na takiej aktywności, jest Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Uczelnia dla osób starszych – zasady działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Oferta takich uczelni nie jest kierowana jedynie do osób w wieku senioralnym. Wystarczy skończyć jedynie 50 lat, żeby móc zdobywać nowe umiejętności w ten sposób. Przeważnie placówki dydaktyczne sytuowane są w pobliżu uczelni wyższych, chociaż nie jest to regułą. Jeśli chodzi o formalności, to zazwyczaj obowiązuje wpisowe oraz symboliczne, comiesięczne czesne (sięgające kilka złotych). Uczestnicy i uczestniczki zajęć mogą pogłębiać swoje dotychczasowe pasje i zainteresowania albo… nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Czasem dopiero emerytura pozwala skupić się na sprawach, na które wcześniej nie było czasu, bo wygospodarowanie wolnych chwil utrudniała praca zawodowa oraz inne obowiązki. Takie inicjatywy jak Uniwersytet Trzeciego Wieku to dowód na to, że starość wcale nie musi wiązać się ze stagnacją.

Aktywizacja seniorów – czego można się nauczyć podczas zajęć?

Oferta zajęciowa, proponowana przez Uniwersytety Trzeciego Wieku jest dość zróżnicowana. W zależności od placówki, obejmować może naukę:

 1. języków obcych
 2. sztuki
 3. historii
 4. informatyki

I wielu innych dziedzin. Ośrodki organizują również zajęcia sportowe oraz zajęcia, których celem jest ułatwienie seniorowi załatwianie spraw w różnorodnych instytucjach, placówkach zdrowia i urzędach. Funkcjonowanie tego typu miejsc to więc nie tylko szansa na zdobycie nowej wiedzy. To też ogólnie pojmowana stymulacja fizyczna i psychiczna. Dla wielu osób jest to również sposób na zachowanie więzi społecznych i poprawę komunikacji z innymi ludźmi.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas