Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Czy warto robić noworoczne postanowienia? Kilka słów o presji, którą sami na siebie nakładamy

Nowy rok to czas refleksji, ale też czas snucia planów. Niestety, dla wielu osób może to być dość stresujący okres. Dziś sprawdzamy, co zrobić, żeby nie nakładać na siebie w związku z tym zbyt dużej presji.

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Niektóre osoby lubią planować i czują, że dzięki temu zyskują pewne poczucie kontroli. Nie od dziś jednak wiadomo, że postanowienia noworoczne przeważnie nie są zbyt trwałe i zazwyczaj nie jesteśmy w stanie ich dotrzymać. Złamanie złożonej sobie obietnicy często powoduje zawód, osłabione samopoczucie oraz frustrację. Tych odczuć nie warto sobie dokładać, zwłaszcza teraz, gdy żyjemy w niepewnych i stresujących realiach związanych z pandemią.

Postanowienia noworoczne mogą być szczególnie ciężkie dla seniorów. Nierzadko kolejny rok sprawia raczej, że odczuwają mijający czas, zamiast doświadczać ekscytacji tym, co przyniesie najbliższych 12 miesięcy.

Co może okazać się lepszym pomysłem?

Zamiast myśleć o nowym roku w kategorii zadań do spełnienia i stresujących wymagań, jakie na siebie narzucamy, warto … skupić się na roku poprzednim. Do takich działań, które mogą nie tylko poprawić humor, ale też sprawić, że w nowy rok wkroczymy w ciepłej atmosferze, można zaliczyć:

 1. docenienie bliskich
  Z pewnością w ubiegłym roku trafiliśmy na kogoś, kto sprawił, że ostatnie 12 miesięcy były odrobinę mniej stresujące. Warto mówić ludziom, za co jesteśmy im wdzięczni. Często uznaje się takie kwestie za oczywistości i nie poświęca się im uwagi. Takie słowa spotykają się z bardzo pozytywnymi reakcjami i często w odpowiedzi możemy usłyszeć, w jaki sposób to my wpłynęliśmy na kogoś w pozytywny sposób.
 2. docenianie siebie
  Przeważnie skupiamy się na niepowodzeniach. Klęski zdecydowanie częściej rozpamiętujemy i poświęcamy im więcej myśli niż sukcesom. Mimo tego, że mijający rok był dla większości osób szczególnie ciężki, postarajmy się docenić siebie za to, co zrobiliśmy, żeby te warunki były nieco łatwiejsze dla nas i naszych bliskich.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas