Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Czy wykształcenie jest ważne? Kilka słów o tym, jak zdobyć pracę opiekunki dla seniorów

Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, zapotrzebowanie na pracę opiekunek i opiekunów seniorów będzie coraz bardziej rosło. To zajęcie daje ogromną satysfakcję, ale do profesjonalnego wykonywania tego typu obowiązków nie wystarczą jedynie dobre chęci. Na rynku priorytetowo traktowane są osoby z odpowiednimi kompetencjami.

Wykształcenie a praca opiekuna/opiekunki

To, jakie kwalifikacje wymagane są od potencjalnego opiekuna, zależy od konkretnego ogłoszenia o pracę. Profesjonalne agencje poszukują osób rzetelnych, doświadczonych oraz posiadającym potwierdzone kompetencje. Chociaż jest to kwestia indywidualna, w większości przypadków atutem będzie wykształcenie:

 1. pielęgniarskie;
 2. psychologiczne;
 3. fizjoterapeutyczne;
 4. pedagogiczne.

Czy warto się doszkalać?

Podobnie jak w przypadku ukończonych studiów, realizacja dodatkowych szkoleń zwiększy prestiż CV, ale w niektórych sytuacjach można liczyć na zatrudnienie bez kursów. Niemniej jednak są one zdecydowanie mile widziane. Świadczą o tym, że osoba poważnie traktuje swoją pracę i stara się zaoferować przyszłemu podopiecznemu jak najwyższy poziom usług. Podczas takich zajęć przybliżone zostają zagadnienia związane z opieką i pielęgnacją osób starszych. Sygnalizowane są również problemy, które może napotkać opiekun oraz sugerowane są sposoby ich rozwiązania.

Czy wykształcenie i szkolenia wystarczą?

Opieka nad seniorami to wymagające zadanie, a właściwe wyszkolenie pozwala zapewnić podopiecznym rzetelną pomoc. Należy zdawać sobie sprawę, że oprócz umiejętności twardych, ta ścieżka kariery wymaga również szeregu konkretnych predyspozycji. Profesjonalny opiekun powinien mieć zarówno odpowiednie wykształcenie, potwierdzone certyfikatami, jak też posiadać zestaw konkretnych cech charakteru, takich jak spokój, umiejętność słuchania i wysoka kultura osobista. Dobrym opiekunem seniorów nie będzie osoba, mająca problemy z cierpliwością. Praca w tym zawodzie wymaga też dużej dozy empatii. Jest ona niezbędna; umiejętności współodczuwania nie zastąpią nawet najbardziej prestiżowe kursy.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas