Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Dieta osób starszych, czyli co warto uwzględnić w posiłkach seniorów?

Wraz z wiekiem w ciele człowieka zachodzą odczuwalne zmiany i nie chodzi tylko o te, które można dostrzec gołym okiem. Część z nich wiąże się z trawieniem. Czasem konieczna jest zmiana swoich przyzwyczajeń kulinarnych, bo w przeciwnym razie pojawia się złe samopoczucie i przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wykwalifikowani opiekunowie osób starszych muszą zdawać sobie sprawę z tych zmian i mieć chociaż podstawową wiedzę dotyczącą żywienia seniorów.

Dieta dla osób starszych – czym powinna się charakteryzować?

Jedną z najważniejszych kwestii jest lekkostrawność diety. To ważne z kilku powodów:

 1. wraz z wiekiem zwalnia metabolizm
  U seniorów występuje zmniejszona przyswajalność tłuszczów (zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego) i mają mniejsze zapotrzebowanie na energię;
 2. zmniejszona liczba enzymów trawiennych oraz utrudniona perystaltyka jelit
  To m.in. z tego powodu zbyt ciężkostrawna dieta może doprowadzić do niestrawności;
 3. zapotrzebowanie na składniki odżywcze
  To, jakich witamin i pierwiastków potrzebuje organizm, zależy od rodzaju wykonywanej pracy, wieku oraz indywidualnych uwarunkowań organizmu. Warto zdawać sobie sprawę, że zapotrzebowanie na witaminy wzrasta z wiekiem, dlatego dieta seniorów powinna być bogata w błonnik, owoce i warzywa. (z wyjątkiem m.in. roślin strączkowych).

Co włączyć do menu osoby starszej?

Lekkostrawne dania to, oprócz owoców i warzyw, jogurty, maślanki ryż, drobne kasze, płatki owsiane, białe pieczywo. W takiej diecie można zawrzeć również tłuszcze, oleje i oliwy. Jeśli chodzi o mięso, można decydować się na chude mięso indyka, kurczaka, cielęcinę i chude ryby. Pamiętajmy, że z mięsa można też całkowicie zrezygnować – dobrze zbilansowana dieta roślinna jest odpowiednia na każdym etapie życia człowieka.

Unikajmy za to napojów słodzonych, produktów wysoko przetworzonych, tłustych serów oraz chleba na zakwasie.

Ważne jest nie tylko to, jakie produkty podajemy, ale też jakiej obróbce zostały one poddane. Osoby starsze nie powinny jeść dań smażonych. Zamiast tego lepiej wybierać gotowanie w wodzie, na parze lub pieczenie.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas