Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Ergoterapia, czyli sposób na zwiększenie codziennej motywacji

Zaprzestanie pracy zawodowej i gorszy stan zdrowia sprawiają, że starsza osoba może z czasem z coraz większą niechęcią podchodzić do codziennych czynności. Gdy senior radzi sobie z jakimś zadaniem gorzej niż kiedyś i wykonuje je wolniej, oczywiście budzi się w nas chęć pomocy. Należy jednak pamiętać, że ciągłe wyręczanie seniora czasem, zamiast przynieść mu ulgę, może pogorszyć jego stan.

Czym jest ergoterapia?

Opiekunowie osób starszych to przeważnie osoby o wysokiej empatii, doskonale znające się na swojej pracy. Wiedzą, w jaki sposób odciążyć seniora i jak go wspomóc, żeby starszy człowiek mógł cieszyć się komfortem fizycznym i psychicznym. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach warto nieco… odpuścić i pozwolić podopiecznemu na samodzielne działania. Nie muszą to być czynności wymagające. Czasem już małe samodzielne kroki mogą sprawić, że senior odzyska poczucie sprawczości i samodzielności.

Jak pomagać umiejętnie?

Wiele starszych osób potrzebuje pomocy przy takich działaniach jak:

 1. mycie się;
 2. jedzenie;
 3. czesanie;
 4. wstawanie z łóżka.

Stan niektórych seniorów uniemożliwia wykonanie tych czynności w pełni samodzielnie. W wielu przypadkach możemy jednak ułatwić seniorowi realizację drobnych kroków. Z pomocą przychodzą specjalne przyrządy. Na rynku znaleźć można np. kubki wyprofilowane w taki sposób, żeby pewniej leżały w dłoni starszej osoby. Ciekawe rozwiązania oferują również producenci przyrządów, ułatwiających samodzielne ubieranie się i zakładanie butów.

W ergoterapii absolutnie nie chodzi o to, żeby zrzucić na seniora obowiązki należące do opiekuna. Celem jest zwiększenie motywacji do podejmowania własnych wysiłków, próbowania oraz… cieszenia się z małych sukcesów. Przejawem ergoterapii jest też zaangażowanie seniora we wspólne wykonywanie codziennych czynności np. w gotowanie. To pozwala starszemu człowiekowi poczuć, że nadal jest sprawny, a jego udział w danym zadaniu jest potrzebny.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas