Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak budować pozytywne relacje z seniorem?

Dobry opiekun powinien mieć doświadczenie i wiedzieć, jak w odpowiedzialny i profesjonalny sposób zająć się seniorem. Czasem te kompetencje nie wystarczą, żeby zbudować pozytywne relacje z osobą starszą. Co jeszcze jest niezbędne?

Na czym polega dobra relacja z seniorem?

Pod tym enigmatycznym stwierdzeniem kryje się przede wszystkim szacunek i ogromna doza empatii. To absolutne podstawy i dopiero gdy są one spełnione, można mówić o dobrej atmosferze. Jest ona niezwykle ważna. Często miłe słowo, uśmiech lub szczera chęć dowiedzenia się, jak czuje się podopieczny, może sprawić, że senior poczuje się nie tylko lepiej psychicznie, ale też i fizycznie. Dobra atmosfera pozytywnie wpływa również na samego opiekuna. W takim środowisku może on efektywnie wykonywać swoje obowiązki i sprawić, że pracodawca będzie miał o nim pozytywną opinię. Zdecydowanie warto zadbać o jakość tej relacji. Ale jak to dokładnie zrobić?

Jak zatroszczyć się o relację z podopiecznym?

Jedną z najczęstszych przyczyn nieporozumień jest brak rozmowy. Błędem jest zakładanie, że zawsze wiemy, co jest najlepsze dla podopiecznego i trudno się dziwić, że takie nastawienie może budzić niechęć czy nawet sprzeciw. Zadaniem opiekuna jest pomoc seniorowi, a tego nie da się zrobić skutecznie, jeśli nie poznamy potrzeb podopiecznego. Taka osoba to nie tylko zbiór zaleceń lekarzy, przepisanych leków i rozpisanej diety. Żaden opiekun nie będzie dobrze wykonywał swojej pracy, jeśli w podopiecznym nie dojrzy osoby, posiadającej określone preferencje, zainteresowania, problemy. Żeby lepiej poznać osobę, którą się opiekujemy:

 1. Zadawajmy pytania
  Starsze osoby, podobnie jak ludzie w każdym wieku, lubią mówić o tym, co jest dla nich ważne. Możemy rozmawiać o ich rodzinie, pasji czy chociażby o tym, jaką pracę kiedyś wykonywali.
 2. Proponujmy różne formy spędzania wspólnego czasu
  Interakcja między opiekunem a podopiecznym nie może ograniczać się jedynie do czynności pielęgnacyjnych. Istnieje dużo różnych sposobów na spędzanie jakościowego czasu z seniorem i warto wypróbować chociaż niektóre z nich.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas