Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak muzykoterapia może wpłynąć na komfort seniora?

Opieka nad seniorem to nie tylko dopatrywanie, aby starsza osoba zażywała odpowiednie leki i była w dobrej kondycji fizycznej. Potrzeby psychiczne są równie ważne. Te zaspokajane są np. podczas spotkań i interakcji z innymi ludźmi. Coraz popularniejszą formą dbania o psychikę, niezależnie od wieku, jest muzykoterapia.

Na czym polega muzykoterapia?

Nie od dziś wiadomo, że muzyka może wywoływać u słuchacza różne emocje. Może relaksować, sprawiać, że czujemy się bardziej wyciszeni, lub motywować, pobudzać i zagrzewać do działania. W muzykoterapii nie ma jednak tak prostego przełożenia, które oznaczałoby, że humor poprawić mają nam zawsze tylko bardzo radosne, żywe dźwięki. Wiele zależy od sytuacji wyjściowej. Dlatego do osoby cierpiącej np. na depresję należy dopasować taką muzykę, która go nie przytłoczy nadmierną ekspresją. Ten przykład jest dość skrajny, ale udowadnia, że pełne korzyści z muzykoterapii można czerpać, tylko jeśli dźwięki będą dobrze dobrane.

Jak muzykoterapia może się przysłużyć seniorowi?

 1. poprawa samopoczucia
  Każdemu i każdej z nas każdego dnia towarzyszy napięcie, które stale się kumuluje. Seniorzy nie różnią się pod tym względem w żaden sposób. Czasem sen nie wystarcza, żeby rozładować te odczucia. Dzięki muzykoterapii napięcie stopniowo się uwalnia. Specjaliści proponują konkretne techniki, które łączą słuchanie muzyki z oddychaniem, a nawet z nuceniem.
 2. rozluźnienie
  Na jakość snu wpływa w dużej mierze to, jakie emocje gromadziliśmy w sobie przez cały dzień. Muzykoterapia przed snem pozwala się wyciszyć, przygotować do odpoczynku i sprawić, że myśli, zwłaszcza te natrętne i stresogenne, zwolnią.
 3. przyjemność
  Muzykoterapia może nie mieć głębszego, ważniejszego celu, niż po prostu sprawienie przyjemności. Senior nie musi więc mieć obniżonego samopoczucia lub problemów ze snem, aby odnotować pozytywny efekt działania dobrze dobranych dźwięków.

Chociaż ta metoda wydaje się czymś nowym, w rzeczywistości stosuje się ją od dawna. Dzięki badaniom, cały czas wzrasta wiedza na ten temat, a muzykoterapia oficjalnie została uznana za dziedzinę medycyny.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas