Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak opiekować się seniorem z chorobami układu ruchu?

Reumatyzm i inne choroby układu ruchu nie tylko ograniczają sprawność ruchową seniora, ale też bywają źródłem dolegliwości bólowych. Obowiązkiem opiekuna jest ułatwienie funkcjonowania podopiecznemu w jak największym stopniu. Jak to zrobić?

Wiedza o schorzeniu

Takie informacje powinny dotyczyć nie tylko stosowanych leków; to absolutna podstawa. Chodzi raczej o świadomość, jak postępować z chorym, gdy zmaga się z danym problemem. Bardzo przydatna może okazać się np. wiedza o tym, że chorzy na reumatyzm często najbardziej cierpią z rana. Dzięki temu będziemy mogli zadbać o czynności, które dobrze jest wdrożyć przed snem, żeby nieco ulżyć choremu. Mogą to być np. ciepłe kąpiele.

Szczególna delikatność

Niektórzy pacjenci borykają się jedynie z niewielkim dyskomfortem, ale codziennością innych jest częsty i dość dotkliwy ból. W obu tych przypadkach zadbajmy o to, żeby nasze czynności w żaden sposób dodatkowo nie zaogniły tej sytuacji. Wymagana jest więc delikatność i uwaga przy czynnościach pielęgnacyjnych, ubieraniu się czy podczas pomocy w chodzeniu.

Co jeszcze powinniśmy zrobić?

Oprócz wyżej wspomnianych spraw, zatroszczmy się o:

 1. kontrolowanie tego, czy senior się nie przeciąża
  Starajmy się zwracać uwagę na to, czy podopieczny nie podnosi zbyt ciężkich przedmiotów. W takich sytuacjach należy odciążyć go i zaoferować pomoc. Monitorujmy też takie kwestie jak odpowiednia postawa ciała. Dzięki naszej uważności łatwiej będzie oduczyć się seniorowi szkodliwych nawyków.
 2. kontrolowanie diety seniora
  W przypadku problemów z układem ruchu bardzo ważne jest utrzymanie właściwej masy ciała. W przeciwnym razie stawy będą jeszcze bardziej obciążone, a dolegliwości bólowe się pogłębią.

Wsparcie seniora z chorobami ruchu jest bardzo ważne i dotyczy to również motywacji. Cierpliwość, nieoczekiwanie zbyt wiele od podopiecznego oraz preferowanie metody małych kroków pozwalają w takich przypadłościach na osiągnięcie najlepszych efektów.05

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas