Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak opiekować się seniorem z demencją?

Problemy z pamięcią i otępienie to schorzenia, które wymagają od opiekuna seniora konkretnych działań. Taki podopieczny jest pod wieloma względami bardziej wymagający, dlatego podczas pracy z seniorem warto jest stosować się do pewnych reguł. Dziś przedstawiamy kilka z nich.

Jak zadbać o pokój osoby z demencją?

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo oraz brak drastycznych zmian w przestrzeni. Senior powinien czuć się w swoim pokoju pewnie i wiedzieć, że to miejsce, które zna. Postarajmy się nie zmieniać ustawienia przedmiotów. Zadbajmy o to, żeby w pokoju znajdował się kalendarz z wyraźnie oznaczoną aktualną datą. Warto też opracować system przypominania – niektóre osoby stosują np. samoprzylepne karteczki, dzięki którym senior pamięta o najważniejszych sprawach (np. gdzie znajdują się akcesoria codziennego użytku). W pokoju oraz w całym mieszkaniu nie powinno być przedmiotów, o które można się potknąć. Dobrym pomysłem może być np.

 1. zainstalowanie czujników światła, które będą się uruchamiać po wejściu do pokoju;
 2. zadbanie o to, aby oświetlenie było wystarczająco silne;
 3. wybór mebli, które wizualnie odznaczają się na tle ścian.

Komunikacja z seniorem cierpiącym na demencją

Nie pozwólmy, żeby senior czuł się w jakikolwiek sposób wykluczony czy nie uwzględniany w rozmowach lub decyzjach. Postarajmy się słuchać uważnie oraz tak dobierać słownictwo i sposób mówienia, żeby podopieczny mógł dobrze nas zrozumieć. Jednocześnie ważne jest to, żeby nie popaść w infantylizację osoby starszej. Aby skupić uwagę rozmówcy, zmieniajmy ton (unikajmy monotonii) oraz patrzmy seniorowi prosto w oczy. Nie komplikujmy niepotrzebnie naszej wypowiedzi – zadbajmy o prostotę i jasność przekazu. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy o coś pytamy. Czasem osoba z demencją może mieć problem z odpowiedzią na otwarte pytanie i trzeba je przeformułować.

Opieka nad seniorem z demencją to wymagające zadanie. Niezwykle ważna jest tu cierpliwość oraz wiedza dotycząca tego schorzenia, dlatego warto, żeby takiej pracy podejmowała się doświadczona osoba.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas