Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak sprawić, by czas świąteczny w DE był również magiczny?

Wielu i wiele z nas najbliższe święta jest zmuszona spędzić z dala od domu i rodziny. Polskie świąteczne tradycje i znane nam potrawy to coś, czego wyczekujemy cały rok. Trudno więc dziwić się, że wiele osób czuje żal oraz smutek na myśl, że tegoroczna gwiazdka musi wyglądać inaczej. Będąc poza krajem, wcale nie musimy rezygnować z magicznej atmosfery!

Święta w Niemczech a tradycyjne polskie Boże Narodzenie

Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z tym, że poznajemy nową kulturę i doświadczamy jej na własnej skórze. Ten proces jest szczególnie wyraźny, jeśli mieszkamy poza Polską dłużej, bo tego wymaga nasza praca.

Poczucie bezpieczeństwa, które towarzyszy nam podczas świąt nie wynika tylko z obecności bliskich, ale też z pewnej powtarzalności – tych samych dań i zwyczajów. To, że w tym roku nie wracamy do kraju, wcale nie musi oznaczać, że musimy z tego rezygnować. Jeśli mamy możliwość, dobrym pomysłem może okazać się wybranie do polskiego sklepu i kupienie produktów, które znamy. Jeśli to nie wchodzi w grę, nic straconego. W supermarketach bez problemu znajdziemy składniki, z których uda się nam wyczarować dobrze znane potrawy. Odwzorowanie warunków, w których czujemy się naprawdę swojsko, może pomóc nam poczuć magię świąt, znaną z poprzednich lat.

Eklektyzm, czyli daj się ponieść nowościom

Kolejna metoda zakłada nieco większą otwartość na nowości. Przebywanie za granicą w okresie świątecznym to świetna okazja, żeby poznać nowe zwyczaje i potrawy. Takie niuanse mogą zaznaczać się w delikatnych różnicach dotyczących ozdób, albo np. preferowanych w tym okresie filmach świątecznych.

Warto rozważyć, którą opcję wolimy. Możemy zdecydować się na to, żeby:

 1. wykreować całkowicie odmienne święta od tych, które znamy;
 2. wymieszać tradycje/dania polskie z niemieckimi lub stworzyć na ich bazie własne zwyczaje.

Efekty tych dwóch eksperymentów mogą być równie ciekawe. W rezultacie nie tylko zadbamy o magiczną atmosferę, ale też o wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju święta.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas