Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak zadbać o aktywność fizyczną seniorów

Aktywność fizyczna przeważnie kojarzy się z osobami młodymi. W rzeczywistości dobrze dobrane zajęcia mogą przysłużyć się naszemu zdrowiu na każdym etapie życia. Optymalnie dopasowany do stanu zdrowia ruch jest szczególnie ważny dla osób starszych.

Dlaczego seniorzy również muszą się ruszać?

 1. aktywność fizyczna może łagodzić przebieg chorób przewlekłych;
 2. ruch poprawia odporność organizmu;
 3. dobrze dopasowany wysiłek sprzyja regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz pozytywnie wpływa na regulację cukru;
 4. dzięki aktywności senior może odczuć złagodzenie bólu związanego np. ze zwyrodnieniem stawów.

Jak aktywnie spędzać czas z seniorem?

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest spacer. Umożliwia rozmowę, relaksuje i sprawia, że napięcia dnia codziennego stopniowo znikają. Jeśli nie ma przeciwwskazań, podczas spaceru można wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych, takich jak skłony czy wymachy rąk. Ta forma spędzania czasu jest o tyle komfortowa, że można ją powiązać również z innymi aktywnościami, pozwalającymi na rozwój hobby, np. z robieniem zdjęć, obserwacją ptaków itp.

Zajmującą czynnością może być również ogrodnictwo. W podeszłym wieku schylanie się lub kucanie jest problematyczne, dlatego warto zaplanować miejsce pracy, przy którym senior będzie mógł stać.

Innym, coraz bardziej popularnym sposobem aktywnego spędzania czasu jest aqua aerobik dla seniorów. Takie zajęcia są jednak bardzo mocno zróżnicowane, jeśli chodzi o poziom zaawansowania i należy upewnić się najpierw, czy zdolności ruchowe seniora są wystarczające.

Jakie wyzwania czekają opiekuna?

Oczywiście, planując aktywne spędzanie czasu z seniorem, musimy wziąć pod uwagę stan zdrowia konkretnego podopiecznego. Mobilność, ilość energii oraz inne cechy, które często opisujemy z pomocą słowa “witalność” zależą od kondycji psychicznej i fizycznej. Pewnym problemem może być znalezienie takiej aktywności, która pozytywnie wpłynie na nastrój i zdrowie podopiecznego. Absolutnie nie może tu być mowy o przeforsowaniu, bo odniesie to przeciwny skutek do zamierzonego. Konieczna jest więc współpraca opiekuna seniora z lekarzami lub przynajmniej doskonała znajomość stanu zdrowia podopiecznego.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas