Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jak zmotywować podopiecznego do picia oraz kilka pomysłów na obiad dla seniorów w upalne dni?

Na skutek zmian klimatycznych co roku podczas lata odnotowujemy coraz wyższe temperatury. Chociaż takie warunki pogodowe dla wielu są idealną okazją do zaznania wakacyjnego odpoczynku, czasem są też niebezpieczne. Nawet w pełni zdrowe osoby mają w upalne dni obniżony apetyt i zapominają pić dostateczną ilość wody. Wysoka temperatura może być szczególnie niebezpieczna dla seniorów.

Co zrobić, żeby senior pił więcej?

Najważniejszą zasadą, którą warto się kierować, jeśli zależy nam nawodnieniu podopiecznego, jest “mniej, a częściej”. Wypijanie napoju jednorazowo w dużych ilościach może być dość uciążliwe. Proponowanie takich obfitych porcji płynów niekiedy sprawia, pacjent niechętnie sięga po napój. Absolutnie nie należy zachęcać podopiecznego do picia ponad jego możliwości. Zamiast tego należy zadbać, żeby pod ręką seniora zawsze znajdowała się szklanka z wodą lub innym napojem. Dobrze jest dowiedzieć się, jaki rodzaj płynów preferuje podopieczny. Następnym krokiem powinno być ustawienie właśnie takich produktów na tzw. “widoku”.

Woda a pożywienie

Warto pamiętać, że woda to nie tylko przyswajane płyny. Jeśli chcemy zadbać o odpowiednie nawodnienie osoby starszej, powinniśmy uwzględnić w jej diecie takie produkty jak świeże owoce i warzywa. Nie dość, że zaspokoją one część zapotrzebowania organizmu na wodę, dostarczają też cennych witamin. Nie należy zapominać, że upał wpływa na osłabienie apetytu. Zamiast większych dań, proponujmy mniejsze, lekkostrawne przekąski. Dobrymi pomysłami na obiad w upalne dni mogą być:

 1. chłodniki na bazie jogurtu naturalnego (np. chłodnik ogórkowy);
 2. zupy owocowe;
 3. warzywne spaghetti;
 4. ryba na parze z warzywnym puree.

Jeśli senior nadal odmawia spożywania posiłków, postarajmy się spokojnie wytłumaczyć, dlaczego jest to ważne oraz jakie konsekwencje wiążą się z zaniedbaniem codziennej diety. Spokój, wyważone podejście i życzliwość mogą zachęcić podopiecznego do spróbowania dania.

Opiekunowie i opiekunki osób starszych muszą pamiętać też o tym, żeby nie zrzucać w każdym przypadku problemów z apetytem na karb upałów. Jeśli brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, możliwe, że przyczyna leży gdzieś indziej i konieczna jest wizyta u specjalisty.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas