Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jakie dania wigilijne królują na świątecznym stole w DE?

Karp, makowiec, uszka, kutia, kapusta z grzybami – wszyscy znamy te bożonarodzeniowe przysmaki, które pojawiają się na świątecznych stołach w większości polskich domów. A co w tym magicznym czasie serwują na stole nasi sąsiedzi?

Święta w Niemczech – czym się różnią?

Największym kościołem w Niemczech jest Kościół Ewangelicki. Zaraz za nim plasuje się Kościół Rzymskokatolicki. Jeśli chodzi o kwestie tradycji, obchodzenie Bożego Narodzenia w Niemczech nie różni się tak bardzo do tego, w jaki sposób celebruje się je w Polsce. Spotkamy się więc z podobnymi ozdobami świątecznymi oraz, oczywiście, z przystrojoną choinką. Podobnie zresztą jest z atrakcjami, które spotkamy na ulicy miast – jarmarkami bożonarodzeniowymi.

Przysmaki na niemieckim świątecznym stole.

Do tradycyjnych dań, które serwuje się w tym specyficznym czasie zaliczyć można m.in. pieczoną kiełbasę. Na wigilijnym stole często znajdziemy też sałatkę ziemniaczana. Warto zaznaczyć, że 24 grudnia raczej nie stawia się na przepych, co wynika z faktu, że najważniejszy świąteczny posiłek ma miejsce dzień później.

W pierwszy dzień świat w Niemczech organizuje się uroczysty obiad. Do typowo niemieckich świątecznych słodkości można zaliczyć m.in.

 1. Kerststol (świąteczna strucla, którą tradycyjnie produkuje się w Niemczech);
 2. Lebkuchen (korzenne ciasto; można uznać je za odpowiednik naszego piernika)

Z kolei wśród dań wytrawnych znajdziemy np. mięso – kiełbaski, gęś, kaczkę, indyka i dziczyznę. Niekiedy na stole pojawia się również sałatka ziemniaczana oraz Maultaschen czyli niemieckie pierogi, swoim kształtem nieco przypominające ravioli. Popularnym świątecznym trunkiem jest grzane wino, które chętnie, zwłaszcza na świątecznych jarmarkach, popijają też Polacy.

Warto wiedzieć, że w Niemczech, podobnie jak w Polsce, wiele rodzin ma swoje własne zwyczaje. Wśród tradycyjnych dań znajdziemy więc też potrawy nowoczesne, zapożyczone z innych kuchni.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas