Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Jakie napoje warto uwzględnić w diecie seniora?

O odżywianiu seniora mówi się całkiem sporo. Dużo mniej miejsca poświęca się napojom, które powinny być składnikiem diety osoby starszej.

Kilka słów o zagrożeniu odwodnieniem

Osoby opiekujące się seniorami powinny zdawać sobie sprawę, że u osób w podeszłym wielu dużo łatwiej o odwodnienie organizmu, niż u ludzi młodszych. Wynikać to może m.in. z przyjmowanych leków. W dodatku sam proces starzenia przyczynia się do tego, że ilość wody w ludzkim organizmie zmniejsza się. Przeważnie o odwodnieniu myśli się w upalne, letnie miesiące. Opiekując się seniorem, trzeba przez cały rok zwracać uwagę na to, czy podopieczny przyjmuje odpowiednią ilość płynów i czy nie pojawiły się u niego objawy odwodnienia. Można do nich zaliczyć:

 1. spadek ciśnienia;
 2. zawroty głowy i trudności w widzeniu;
 3. suche wargi.

Co powinien pić senior?

Przede wszystkim przyswajanie napojów nie powinno być nieprzyjemnym obowiązkiem, tylko stać się nawykiem. Każdy chętniej sięga po produkty, które mu smakują, i z osobami starszymi jest oczywiście tak samo. Jeśli chodzi o rodzaj napoju, to zwykła woda w zupełności wystarczy. Czasem jednak może wydać się ona seniorowi zbyt mało apetyczna. W takich sytuacjach dobrze będzie uwzględnić w diecie herbaty ziołowe oraz soki i napoje owocowe. Dobrym rozwiązaniem będą również kompoty. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, włączyć można również produkty mleczne. Zatroszczmy się o to, żeby ulubione płyny senior miał zawsze w zasięgu ręki.

Należy też zdawać sobie sprawę, żeby ograniczyć napoje, mające silnie działanie moczopędne i tym samym zwiększające ryzyko odwodnienia (kawa, czarna herbata). Nie zapominajmy również, że woda to nie tylko płyny. Świetnie nawadniają takie produkty jak warzywa i owoce, dlatego absolutnie nie powinno ich zabraknąć w diecie osoby starszej.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas