Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Kontakty międzyludzkie w podeszłym wieku. Dlaczego to ważne, żeby senior miał towarzystwo?

Starość to pod wieloma względami wymagający czas. Największą bolączką seniorów są przeważnie problemy ze zdrowiem. W natłoku tych zmartwień można zapomnieć o innej ważnej kwestii, którą jest potrzeba kontaktu z innymi ludźmi.

Dlaczego to ważne, żeby senior miał kontakt z innymi osobami w podeszłym wieku?

Nawet najbardziej troskliwy opiekun czy troskliwa rodzina nie jest w stanie dokładnie wczuć się w to, co przechodzi osoba starsza. Duże znaczenie ma tutaj różnica pokoleń, ale na tym te rozbieżności się nie kończą. Podejście do dynamicznie zmieniającego się świata, problemy ze zdrowiem, zainteresowania – to wszystko może być spoiwem dla przyjaźni wytwarzających się między seniorami.

Kontakt z ludźmi jest ważny na każdym etapie życia człowieka. W podeszłym wieku szczególnie łatwo jest o uczucie wyobcowania, samotności czy poczucie niezrozumienia. Możliwość wymiany opinii z osobami, które mają podobne doświadczenia, to nie tylko doraźny komfort. To też sposób na zadbanie o zdrowie psychiczne w dłuższym okresie. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję, zmniejszyć poziom stresu, lęku, a nawet sprawić, że osoba lepiej znosić będzie fizyczne objawy chorób. Zdecydowanie nie warto zaniedbywać więc tego aspektu troski o seniora.

Jak zadbać o socjalizację seniora?

W domach spokojnej starości przeważnie opiekunowie dbają o to, żeby stworzyć przestrzeń dla podopiecznych, w której będą mogli oni komfortowo się socjalizować. Takie wspólne pomieszczenia umożliwiają :

 1. rozmowy, granie w gry i poznanie się;
 2. uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez opiekunów itp.

Wielu seniorów mieszka z rodziną lub samotnie. Opiekun osoby starszej powinien zatroszczyć się o taką organizację czasu seniora, żeby mógł on regularnie spotykać się z ludźmi w swoim wieku. Warto poszukać zajęć dla seniorów w domach kultury lub w innych instytucjach kulturalnych. Dobrym pomysłem może być znalezienie atrakcji związanych z aktywnością fizyczną (np. aerobik wodny) lub zajęć rozwijających pasje seniora.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas