Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Kto nadaje się do pracy z seniorami?

Opieka nad osobami starszymi to odpowiedzialne i dające mnóstwo satysfakcji zadanie.

Nie każdy może skutecznie i profesjonalnie wykonywać taką pracę. W dzisiejszym tekście przybliżamy, czym powinna charakteryzować się osoba opiekująca się seniorami. Idealny opiekun lub opiekunka – najważniejsze cechy:

Empatia

Umiejętność wczucia się w emocje drugiej osoby jest kluczowa w pracy z ludźmi. Podczas pełnienia funkcji opiekuna lub opiekunki jest niezbędna. Empatia sprawia, że osoba zajmująca się seniorem może nie tylko z powodzeniem pomagać mu w codziennych czynnościach, ale też nawiązać z nim pozytywną relację, opartą na zaufaniu i życzliwości. Dobry opiekun to nie tylko wykwalifikowany specjalista, ale też empatyczna, wrażliwa osoba. Te dwie ostatnie cechy nie sprawiają bynajmniej, że jest ona mniej profesjonalna. Wręcz przeciwnie. W tym zawodzie właściwe przygotowanie i doświadczenie powinno iść w parze z takimi cechami charakteru specjalisty, które pozwolą podopiecznemu poczuć się komfortowo. To właśnie dzięki empatii opiekuna, senior może szczerze polubić osobę, z którą spędza tak dużo czasu.

Gotowość do nauki

Ambicja i chęć zdobywania nowych kompetencji doceniana jest w wielu branżach i takie nastawienie zdecydowanie jest też przydatne w opiece nad starszymi osobami. Uczestnictwo w szkoleniach i kursach sprawia, że opiekunowie i opiekunki mogą zagwarantować podopiecznym najwyższą jakość usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych.

Umiejętność pracy z ludźmi

Chociaż ta cecha wydaje się oczywista, zdecydowanie warto o niej wspomnieć. Nie wszystkie osoby dobrze czują się w pracy, która w takim stopniu opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem. Bardzo ważna jest tutaj umiejętność komunikacji, cierpliwość i gotowość do nawiązania pozytywnej relacji z drugą stroną. Podopieczny musi czuć, że jest rozumiany i słyszany. Tylko wtedy możliwe jest stworzenie komfortowych dla osoby starszej warunków. To absolutne podstawy, ale to właśnie świetna umiejętność pracy z ludźmi (obok kompetencji, doświadczenia i empatii) sprawia, że opiekun lub opiekunka jest prawdziwym profesjonalistą.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas