Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

O czym może świadczyć agresywne zachowanie u seniora i jak sobie z nim radzić?

Praca opiekuna/opiekunki to nierzadko konieczność reagowania w sytuacjach szczególnie trudnych. Można zaliczyć do nich incydenty zniecierpliwienia i agresji ze strony seniora. Skąd biorą się takie reakcje i jak sobie z nimi radzić?

Skąd mogą brać się agresywne zachowania?

 1. Czynniki fizyczne
  Brak cierpliwości i rozdrażnienie mogą być efektem niedoboru serotoniny. Należy pamiętać, że takie reakcje czasem są też odpowiedzią na codzienne zmagania, z którymi musi radzić sobie senior. Przewlekły ból, utrudniona mobilność oraz czynniki powiązane z fizjologią mogą być źródłem tego typu zachowań.
 2. Efekty uboczne przyjmowanych leków
  Czasem może to być kwestia jednego konkretnego leku, a czasem interakcji między dwoma przyjmowanymi środkami. Na agresywne zachowania mogą wpływać np. leki pobudzające. Jeśli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że problemom jest winna farmakoterapia, należy skonsultować się z lekarzem i przedyskutować możliwość zażywania innych leków.
 3. Nieprawidłowa opieka
  Frustracja i złość mogą wynikać również z relacji między podopiecznym a opiekunem. Brak porozumienia, empatii, szacunku, lub traktowanie seniora jak dziecko to sytuacje, do których absolutnie nie powinno dochodzić podczas profesjonalnie świadczonej opieki.13

Jak poradzić sobie z agresją?

Zdecydowanie najważniejszym krokiem jest wykrycie przyczyny problemu. Trudności mogą mieć źródło neurologiczne i być np. objawem poważnej choroby. Czasem sytuację poprawić może opieka psychologa lub psychiatry. Należy jak najszybciej podjąć działania zaradcze, bo nieporozumienia mogą zaważyć na relacji podopieczny-opiekun i utrudnić codzienny kontakt. Niezależnie od źródeł problemu, warto postawić na spokojne, wyważone zachowania, względem podopiecznego, łagodny, ale stanowczy ton, który nie doprowadzi do eskalacji.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas