Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Profilaktyka nadciśnienia u seniorów

Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze występuje u ok. 70% osób starszych. Oznacza to, że ludzie, pracujący z seniorami, powinny mieć wiedzę na temat tego popularnego schorzenia i orientować się w działaniach profilaktycznych. W dzisiejszym artykule przybliżamy najważniejsze zagadnienia, dotyczące tej kwestii.

Nadciśnienie – garść podstawowych informacji

Nadciśnienie u seniorów może występować z wielu różnych przyczyn. Częściej pojawia się u osób cierpiących na nadwagę. Nierzadko towarzyszy cukrzycy, chorobie nerek, miażdżycy naczyń oraz chorobom nadnerczy. Swoje znaczenie ma tutaj również skłonność genetyczna, życie w stresie oraz niewystarczająca aktywność fizyczna. Nadciśnienie może objawiać się:

 1. szumem w uszach;
 2. kołataniem w sercu;
 3. bólami zlokalizowanymi w tylnej części głowy oraz zawrotami głowy;
 4. trudnościami w zaśnięciu oraz częstym wybudzaniem się.

Jak zadbać o profilaktykę?

Za wartości uważane za prawidłowe uznaje się <120 mmHg ciśnienia skurczowego oraz <80 mmHg rozkurczowego. O nadciśnieniu mówimy, gdy te wartości sięgają <140 ciśnienia skurczowego oraz <90 ciśnienia rozkurczowego. W takiej sytuacji konieczna jest kontrola lekarza, który może zdecydować o przepisaniu pacjentowi odpowiednich leków. Osoba opiekująca się seniorem na co dzień powinna natomiast zatroszczyć się o działania profilaktyczne. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie pacjentowi właściwego wypoczynku oraz bezstresowych warunków. To bardzo istotne wsparcie leczenia farmakologicznego.

Oprócz tego istotną sprawą jest aktywność fizyczna. Powinna być dopasowana do możliwości i stanu zdrowia podopiecznego. Już krótkie regularne spacery są w stanie pozytywnie wpłynąć na wydolność serca oraz na krążenie. Osoby z nadciśnieniem muszą też unikać ciężkostrawnych potraw. Dobranie odpowiednich leków, niskotłuszczowa dieta, regularny ruch oraz relaks to kroki, dzięki którymi w kompleksowy sposób można zadbać o seniora, zmagającego się z nadciśnieniem.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas