Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Ryzyko upadków seniora – jak je zminimalizować?

Upadki to dość powszechny problem, który spotyka seniorów. Czasem kończą się powstaniem niewielkiego siniaka, ale bywa, że konsekwencje są dużo poważniejsze. Układ kostny seniora jest dużo mniej wytrzymały niż ten zdrowej osoby, dlatego warto zadbać o to, żeby zminimalizować ryzyko takich incydentów.

Upadki u seniora – przyczyny

Upadki mogą wynikać z różnych przyczyn. Czasem przyczyną jest niedyspozycja ze strony układu ruchu. Za upadki mogą odpowiadać również problemy z układem nerwowym. Nierzadko senior upada, bo po prostu nie widzi przeszkody. Zdarza się też, że takie incydenty wynikają z konkretnych chorób, np. z choroby Parkinsona. Niezależnie od przyczyny, skutki upadków mogą być poważne. Oprócz skutków psychologicznych, polegających, że senior ze strachu rezygnuje z przemieszczania się, dojść może do trudno leczących się złamań, urazów głowy, skaleczeń i obić.

Co zrobić, żeby ryzyko upadków było mniejsze?

Warto spróbować jak najbardziej zniwelować przyczynę, która zdecydowała o upadkach w przeszłości. Przeważnie działania powinny skupić się na wzmocnieniu układu ruchu. Regularnie ćwiczenia powinny stać się stałym elementem grafiku seniora. Trening musi być stworzony z myślą o stanie zdrowia podopiecznego i uwzględniać jego możliwości. Do takich aktywności można zaliczyć spacery, pływanie czy jazdę na rowerze.

Często jednak same ćwiczenia to za mało i należy się zatroszczyć o odpowiedni sprzęt, wspomagający chodzenie – balkoniki, laski, albo chodziki. W wyborze takich artykułów powinien pomóc profesjonalny rehabilitant. Pewne zmiany powinniśmy wprowadzić również w aranżacji przestrzeni. Podłogi nie powinny być śliskie (lepiej też usunąć z nich dywaniki i wszystko, o co można się potknąć). Unikajmy przedmiotów, które mogą spaść na seniora, gdy ten będzie próbował się ich złapać, żeby zachować równowagę. Dobrym pomysłem może być też kupienie takich rozwiązań, jak:

 1. wanna pneumatyczna;
 2. krzesło toaletowe;
 3. poręcze i uchwyty.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas