Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Sprawdzone sposoby na spędzanie wolnego czasu z seniorem

Opieka nad starszą osobą to szereg działań pielęgnacyjnych oraz zapewniających seniorowi dobry stan zdrowia (np. podawanie leków). Duża część czasu, którą opiekun spędza wspólnie z podopiecznym, to po prostu dotrzymywanie seniorowi towarzystwa.

Jakie wyzwania mogą czekać opiekuna podczas spędzania czasu z seniorem?

Opiekunowie są dużo młodsi niż ich podopieczni, więc problemem mogą być kwestie wynikające z różnic pokoleniowych. Odmienne doświadczenia, zainteresowania czy sposoby pojmowania rzeczywistości czasem sprawiają, że trudno jest nawiązać nić porozumienia między młodszą a starszą osobą. Bez niej przebywanie w swoim towarzystwie może być męczące i niekomfortowe dla obydwu stron. Dobry opiekun potrafi wyjść poza te różnice i zaplanować takie aktywności, które są w stanie zaangażować dwie osoby, pomimo różnic między nimi.

Jak spędzać czas z seniorem?

1. Gry planszowe
Planszówki cieszą się aktualnie ogromną popularnością. Wiele młodych osób, również młodych, docenia tę formę spędzania czasu, bo pozwala ona rzeczywiście skupić się na ludziach, z którymi aktualnie się przebywa, bez rozpraszania uwagi na np. social media. Gry planszowe z powodzeniem mogą również zaangażować seniorów. Taka rozgrywka wciąga i daje mnóstwo satysfakcji, o ile gra jest odpowiednio dobrana. Warto wziąć pod uwagę zdolności poznawcze podopiecznego i na tej podstawie wybrać właściwą grę.

2. Czytanie
Opiekun może czytać podopiecznemu książki, czasopisma lub artykuły z internetu. Dobrze jest wybrać tematykę, która rzeczywiście interesuje seniora. Wspólne czytanie często jest bodźcem do nawiązania ciekawej rozmowy. Temat poruszany w książce czy aktualne informacje nierzadko mogą skłonić takie dwie spędzające ze sobą czas osoby do wymienienia się poglądami.

3. Rękodzieło
Pod tym terminem kryje się bardzo dużo aktywności. Wspólne wyklejanie, kolorowanie, ozdabianie przedmiotów codziennego użytku lub tworzenie dekoracji od podstaw – wszystkie te czynności pobudzają wyobraźnie i mogą przynieść zaskakujące efekty.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas