Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Suplementacja w diecie seniora – czy rzeczywiście potrzebna?

Osoby w podeszłym wieku mają nieco inne potrzeby żywieniowe niż młodsi ludzie. Zmieniać się może również zapotrzebowanie na konkretne witaminy. Często najskuteczniejszym sposobem na to, żeby w diecie znalazła się optymalna ilość minerałów i witamin, jest ich suplementacja.

Zanim zdecydujemy się na suplementy

Przy wyborze każdego preparatu, należy brać pod uwagę, na jakie schorzenia cierpi senior. Jeśli np. zmaga się z nadciśnieniem, lepiej zrezygnować ze środków, które w swoim składzie mają żeń szeń. Z kolei na krzepliwość krwi źle wpłyną preparaty z miłorzębem japońskim. Niektóre witaminy w formie płynnej zawierają alkohol. Przeważnie są to śladowe ilości. Nadal jednak dla bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie, jeśli senior ma choroby wątroby lub po prostu musi zrezygnować z alkoholu z powodu zażywanych leków.

Jakie suplementy najczęściej poleca się osobom w podeszłym wieku?

 1. kwasy Omega-3
  Zadbanie o odpowiedni poziom kwasów Omega-3 to istotny element profilaktyki chorób sercowych. Oprócz tego zwiększają wytrzymałość kości oraz łagodzą stany zapalne stawów.
 2. witamina E
  Jej wchłanianie pogarsza się wraz z postępującym wiekiem. O suplementację zatroszczyć się powinny szczególnie osoby, zmagające się z chorobami układu pokarmowego. Odpowiedni poziom witaminy w organizmie przeciwdziała zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału.
 3. Witamina D
  Niedobory witaminy D powodują problemy z wchłanianiem wapnia. Dodatkowo jej zbyt niska zawartość w tkankach może sprzyjać szybszym zachorowaniom na różnego rodzaju infekcje. Większość osób powinna suplementować witaminę D i dotyczy to również seniorów.
 4. Witaminy z grupy B
  Wpływają na optymalne działanie układu nerwowego. Oprócz tego odpowiedzialne są za właściwy metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek.

Na koniec warto zaznaczyć, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie wyboru preparatów.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas