Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Trening pamięci osoby starszej

Procesowi starzenia się towarzyszy szereg zmian, które mogą utrudniać codzienne życie. Jedną z nich są problemy z pamięcią. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach mamy wpływ na to, jak bardzo nasilać się będą te trudności. Skuteczne ćwiczenia pamięci pozwolą seniorowi sprawniej zapamiętywać i dłużej cieszyć się rześkością umysłu.

Dlaczego regularny trening pamięci jest tak ważny?

Utrudnione zapamiętywanie dotyczy nas wszystkich. Wraz z wiekiem ludzkie neurony stopniowo tracą zdolność do przechowywania i przekazywania informacji. Te problemy mogą pojawić się dość wcześnie, jeśli pamięć nie będzie regularnie ćwiczona. Jak dowodzą specjaliści, już kilka minut treningu jest w stanie poprawić ten stan.

Jakie ćwiczenia pamięci wybrać?

Samo słowo “trening” kojarzy się z wysiłkiem. Ćwiczenia pamięci nie powinny jednak w żaden sposób nadwyrężać seniora lub kojarzyć się mu z dyskomfortem. Lepsze zapamiętywanie można wzmagać metodami, które więcej mają wspólnego z zabawą i z przyjemnym spędzaniem czasu niż ze żmudnym wysiłkiem. Do ciekawych i przyjaznych sposobów na ćwiczenie pamięci zaliczyć można:

 1. Rozwiązywanie krzyżówek
  Ta prosta zabawa sprawia, że konieczne jest wysilenie się w celu przypomnienia sobie konkretnego hasła. Nawet jeśli senior nie zna odpowiedzi na pytanie, cennym procesem będzie samodzielne poszukiwanie jej w dostępnych źródłach.
 2. gry planszowe
  Ten sposób dodatkowo pozwala na socjalizację. Warto wybierać takie planszówki, które rzeczywiście angażują umysł i jednocześnie sprawiają seniorowi frajdę.
 3. nowe hobby
  Niestety, im starsi jesteśmy, tym rzadziej uczymy się nowych rzeczy. Poznawanie języka obcego lub rozwijanie innej umiejętności, wymagającej zapamiętywania, to świetne metody na trenowanie pamięci.

Na końcu warto wspomnieć, że na pracę mózgu w dużym stopniu wpływa również aktywność fizyczna. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby nasz podopieczny jak najdłużej cieszył się dobrą sprawnością umysłową, nie zapomnijmy o uwzględnieniu w jego grafiku również regularnych ćwiczeń, dopasowanych do kondycji seniora.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas