Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Trening seniora – dlaczego ruch jest tak ważny u osób w podeszłym wieku?

Coraz więcej osób docenia wagę aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Regularne treningi stały się po prostu modne, o czym świadczą przepełnione siłownie i kluby fitness. Mimo to temat konieczności podejmowania aktywności fizycznej seniorów nadal nie jest wystarczająco eksplorowany przez chociażby media. Dlaczego to takie ważne, żeby osoby starsze regularnie ćwiczyły?

Ruch to zdrowie. Dosłownie!

W miarę upływu lat pojawiają się dolegliwości, które mogą znacznie utrudnić codzienny komfort życia. Regularne ćwiczenia sprawiają, że wielu z nim można albo zapobiec, albo zminimalizować ich efekty. Dobrze dobrany trening zmniejsza np. ryzyko rozwoju takich chorób, jak:

 1. nadciśnienie tętnicze;
 2. choroby sercowo-naczyniowe;
 3. zaburzenia poznawcze;
 4. nadwaga;
 5. rak jelita grubego i piersi;

i wielu innych. Mówiąc o roli ćwiczeń trudno nie wspomnieć również o tak podstawowej kwestii jak mobilność. Ta niestety z wiekiem maleje, a poruszanie się zaczyna sprawiać trudności. Trening, również ten rehabilitacyjny, może ułatwić starszej osobie samodzielne przemieszczanie się. To ważne, bo kłopoty na tym polu czasem prowadzą do tego, że senior nie chce ruszać się z mieszkania oraz odczuwa objawy depresji. Dobrze dopasowany trening zapobiega więc też dolegliwościom ze strony układu psychicznego.

Trening niejedno ma imię

Dla jednej osoby już krótkie spotkanie z rehabilitantem będzie bardzo wyczerpującym doświadczeniem, podczas gdy inny senior może czerpać realne korzyści z dłuższych spacerów czy nordic walkingu. Wiele zależy od przebytych oraz aktualnie przebywanych chorób oraz od ogólnej kondycji fizycznej, na którą pracuje się przez całe życie. Niezależnie od tego, czy wybieramy pływanie, jazdę na rowerze, wodny aerobik, tenis, taniec, marsz czy golf, do każdej nowej aktywności należy podchodzić z cierpliwością. Powolne przyzwyczajanie ciała do ćwiczeń pozwoli uniknąć kontuzji oraz sprawi, że trening będzie przyjemniejszym doświadczeniem.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas