Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

W jaki sposób zatroszczyć się o seniora, cierpiącego na cukrzycę?

Cukrzyca obecnie jest tak popularną chorobą, że zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych. Nierzadko na takie schorzenie czerpią osoby starsze. Opiekun powinien dokładnie wiedzieć, jakie wyzwania go czekają, oraz w jaki sposób zadbać o komfort i zdrowie seniora.

Co warto uwzględnić w zoptymalizowanej diecie osoby cierpiącej na cukrzycę?

Wyróżnić można kilka podstaw, na których warto bazować, konstruując posiłki dla diabetyka. Są to:

 1. obfite ilości warzyw;
 2. używanie pełnowartościowych olejów roślinnych
 3. źródła białka, w których występuje mało tłuszczu;
 4. stosowanie produktów pełnoziarnistych;
 5. wybieranie niskokalorycznych napojów, słodzonych słodzikiem.

Co z alkoholem i z cukrem?

Cukier i alkohol zdecydowanie nie kojarzą się ze zdrowym trybem życia. Jak spożycie tych substancji powinno przebiegać u diabetyków? Alkohol warto wykluczyć. Pacjent powinien być powiadomiony o tym, jakie ryzyko może powodować. Specjaliści podają jednak informację, że jeśli już taka używka ma zostać spożyta, należy podawać ją z posiłkiem bogatym w węglowodany. Z kolei, jeśli chodzi o cukier, można go spożywać, ale jedynie w małych ilościach. Szacuje się, że może on stanowić maksymalnie 10% całkowitej dostarczonej energii w pożywieniu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W opiece nad cukrzykiem bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Należy pamiętać, żeby konkretne formy ruchu najpierw skonsultować ze specjalistami, najlepiej rehabilitantem, diabetologiem oraz lekarzem, który prowadzi chorobę.

Jednym z powikłań cukrzycowych jest tzw. stopa cukrzycowa. Ryzyko pojawienia się tej przypadłości, można ograniczyć, unikając otarć czy ranek. Bardzo ważne są więc w tym przypadku odpowiednia higiena oraz dobranie właściwego obuwia.

Oczywiście opieka nad osobą cierpiącą na cukrzycę powinna obejmować również stałą kontrolę chorego. Oprócz stężenia cukru, senior powinien mieć monitorowaną wagę oraz regularnie być kontrolowany przez lekarzy specjalistów, oraz pielęgniarki, specjalizujące się w diabetologii.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas