Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Wspólne prace w ogródku, czyli sposób na spędzanie czasu z seniorem

Praca przy roślinach uspokaja i odstresowuje, a gdy efekty naszych wysiłków są zadowalające, ogródek może dawać też wiele satysfakcji. Jeśli dysponujemy kawałkiem zieleni i chcemy przy okazji spędzić produktywny i jakościowy czas z seniorem, postarajmy się zaangażować go w doglądanie kwiatów.

Co trzeba mieć na uwadze?

Wiosenne prace mogą być dokuczliwe dla osób w podeszłym wieku, bo mogą wymagać schylania się i przyjmowania innych, niekomfortowych pozycji. Na szczęście, przy odrobinie kreatywności i empatii, możemy zmodyfikować je na tyle, żeby wspólnie spędzony czas był przyjemnym, a nie uciążliwym doświadczeniem. Wiele zależy tutaj od:

 1. ograniczeń konkretnej osoby
  Seniorzy mogą zmagać się z różnymi dolegliwościami. Dla części z nich problemem może być utrzymanie w dobrym stanie większego trawnika. Wtedy postarajmy się tak zaplanować miejsce, żeby w przestrzeni przeważały rabatki z kwiatami. Z kolei innym obsługa kosiarki i fakt, że tak szybko można dostrzec tutaj efekty działań, może dawać ogromną radość. Naszym zadaniem będzie więc dopasowanie i rozdzielenie obowiązków w taki sposób, żeby osoba starsza rzeczywiście miała wpływ na stan ogródka, ale nie nadwyrężała się w trakcie dbania o zieleń.
 2. tego, jak wymagające są w utrzymaniu poszczególne gatunki roślin
  Przeważnie sporo energii trzeba będzie poświęcić na zajmowanie się warzywnikiem. Problem mogą sprawiać również drzewa owocowe, bo dbanie o nie wymaga korzystania z drabiny. Nie musimy oczywiście całkowicie rezygnować z roślinności, wymagającej takie specyficznej opieki. Nie należy jednak konstruować ogródka w taki sposób, żeby przestrzeń była niedostępna dla seniora. Dużo lepszy efekt osiągniemy, projektując miejsce, na którego stan osoba starsza rzeczywiście może mieć wpływ. W końcu poczucie sprawczości to coś, co daje największą radość, gdy obserwujemy wzrastanie roślin.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas