Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Z jakimi wyzwaniami można spotkać się podczas opiekowania się seniorem?

Każdy zawód wiąże się z pewnymi wadami i zaletami. Nie inaczej jest z pracą z seniorami. Opiekunki i opiekunowie osób starszych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest różowo i czasem mogą spotkać się z wyzwaniami, będącymi nieodłącznym elementem tego zawodu.

Jakie problemy mogą pojawić się podczas pracy z seniorami?

Opiekun lub opiekunka osób starszych musi być empatyczna i cierpliwa. To ważne, zwłaszcza gdy podopieczny ma gorszy humor i jest skory do narzekania. Każdy i każda z nas ma gorszy dzień, ale dobry opiekun nie może tego okazywać, ani obciążać takimi emocjami swojego podopiecznego, nawet gdy zachowanie seniora nie jest do końca w porządku. To spore wyzwanie oddzielić swoje prywatne odczucia, wynikające z własnych problemów od odczuć i reakcji, którymi powinniśmy kierować się w pracy. Niemniej jest to jednak kluczowe i niezbędne, jeśli zależy nam na profesjonalnym wykonywaniu obowiązków służbowych. Dotyczy to każdego zawodu, w którym ma się w dużym stopniu kontakt z ludźmi, a więc również opieki nad osobami starszymi.

Inną, ważną kwestią jest dbanie o własną higienę psychiczną. Wielu podopiecznych to osoby radosne, które mimo schorzeń, zachowują pozytywne nastawienie do świata. Niektórzy seniorzy na skutek cięższych chorób oraz negatywnych doświadczeń nie są takimi optymistami. Przebywanie z osobami schorowanymi, zmagającymi się z gorszym samopoczuciem, może być wymagające dla opiekuna. Konieczne jest zapewnienie sobie systemu wsparcia w postaci przyjaciół i rodziny, z którymi będzie można o tym porozmawiać. Warto też zadbać o aktywność, która zmniejsza poziom stresu i poprawia nastrój. Może to być np. medytacja lub aktywność fizyczna.

Dlaczego warto zostać opiekunem seniorów, mimo wszystkich wyzwań, związanych z tą pracą?

Opieka nad starszymi osobami przynosi ogromną satysfakcję i wiele osób, pracujących z seniorami, uważa to za jedną z największych zalet tego zajęcia. Chociaż nie jest to ścieżka kariery dla wszystkich, osoby empatyczne, czerpiące przyjemność z pomagania innym, odnajdą się w tych warunkach, mimo wyzwań, które pojawiają się na co dzień.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas