Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Zakres opieki domowej nad osobą starszą

Czasem opieka nad seniorem staje się zbyt wymagająca dla bliskich. Aby zapewnić seniorowi bezpieczeństwo, można zdecydować się na różnorodne rodzaje opieki domowej. Dziś sprawdzamy, jaki zakres ma tego typu wsparcie.

Na czym może polegać opieka domowa?

Wiele zależy od tego, czego potrzebuje podopieczny. Czasem bliscy są w stanie dbać o seniora, gdy są w domu. Problem pojawia się, gdy muszą wyjść z mieszkania. W takich sytuacjach dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na opiekę godzinową. Opiekun pojawia się w wyznaczonym czasie, a następnie przez kilka godzin opiekuje się osobą. Zakres takiego wsparcia może być różny. Czasem polega tylko na spędzaniu czasu z podopiecznym. Innym razem istotna jest pomoc w utrzymaniu czystości czy wsparcie w codziennych obowiązkach. Taka pomoc jest również przydatna, gdy senior opuszcza dom np. w celu odbycia spaceru. Inny rodzaj opieki domowej to opieka całodobowa. W tym wariancie opiekun mieszka wraz z podopiecznym i opiekuje się nim przez cały czas.

Kiedy warto zdecydować się na zaawansowaną opiekę?

Istnieje wiele sytuacji, gdy oprócz zwykłej pomocy z higieną osobistą, spędzaniem czasu czy podawaniu leków, konieczne jest bardziej zaawansowane wsparcie. Tak jest np. gdy senior cierpi na chorobę otępienną, ma sondę żołądkową, stomię czy potrzebuje zaawansowanej opieki przeciwodleżynowej. Takimi zadaniami powinny zajmować się osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu danej czynności.

Określając rodzaj i zakres opieki, należy:

 1. rozpoznać potrzeby podopiecznej lub podopiecznego;
 2. mieć kontakt z lekarzem oraz wiedzę, dotyczącą konkretnego schorzenia/schorzeń, na które cierpi senior;
 3. zapoznać się z informacjami od rodziny.

Wszystkie te kwestie są bardzo indywidualne i mogą się różnić, w zależności od tego, z jaką osobą mamy do czynienia, jakie są jej doświadczenia, stan, sprawność psychoruchowa itp. Dopiero taki komplet informacji pozwala zaplanować dobrze dopasowaną i kompleksową opiekę domową.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas