Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Zbyt niskie ciśnienie u osoby starszej – jak je podwyższyć?

O hipotensji, czyli zbyt niskim ciśnieniu, mówi się znacznie rzadziej niż o nadciśnieniu. Takie schorzenie może prowadzić do wielu dolegliwości, które zmniejszają komfort życia, a czasem nawet prowadzą do poważniejszych problemów.

Po czym poznać niskie ciśnienie?

Osoby, które zmagają się z hipotensją, często skarżą się na ospałość. Męczą się szybciej niż ludzie z prawidłowym ciśnieniem. Czasem pojawić się mogą również omdlenia, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych, bo mogą one prowadzić do urazów ciała. W niektórych przypadkach te problemy przybierają na sile podczas zmian pogodowych. Oprócz tego u seniora, mającego niskie ciśnienie, mogą pojawić się:

 1. mdłości;
 2. szybsze tętno;
 3. chłodne stopy i dłonie;
 4. trudności z koncentracją.

Co zrobić, żeby podwyższyć zbyt niskie ciśnienie?

Jak przy wielu chorobach i schorzeniach, również przy niskim ciśnieniu dobrze będzie zadbać o dietę. W posiłkach warto uwzględniać wyroby pełnoziarniste. Zamiast jasnych makaronów i pieczywa, sięgajmy więc po ich ciemne warianty. Podobnie należy postępować z makaronem. Dieta to również przyjmowane płyny. Niskie ciśnienie można podwyższyć naparami ziołowymi. Przed zmianą dotychczasowych nawyków warto będzie jednak skonsultować się z lekarzem, bo dieta dla niskociśnieniowców nie jest dla każdego. Część osób może mieć np. problemy z wysoką zawartością błonnika w wyrobach pełnoziarnistych.

Dobrym rozwiązaniem jest również większa aktywność fizyczna. Już samo wprowadzenie spacerów do codziennej rutyny lub regularny nordic walking może mieć pozytywne skutki na samopoczucie osoby z niskim ciśnieniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrać dowolną, dobrze dopasowaną do kondycji aktywność, z jednym wyjątkiem. Należy unikać ćwiczeń, w których miejsce ma nagła zmiana pozycji ciała, bo to może powodować zawroty głowy i negatywnie wpłynąć na utrzymanie równowagi.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas