Aplikuj

Senioraktiva

Poradnik dla Opiekunek

Zmiany skórne u seniora – które z nich powinny wzbudzić nasz niepokój?

Zmiany skórne są nie tylko defektem estetycznym. Czasem mogą mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wraz z upływającymi latami skóra zmienia się – zmniejsza się jej elastyczność, nawilżenie i jędrność. Pojawić się mogą również przebarwienia.

Choroby skórne – konieczność konsultacji z lekarzem

Część zmian związana jest z wiekiem. Na skórze seniorów nierzadko można zauważyć przebarwienia, również te posłoneczne, oraz inne przykłady zmienionego kolorytu. Większość z nich to naturalne następstwo procesu starzenia. Dla pewności każdą taką zmianę należy obserwować i skontrolować podczas wizyty u lekarza. Czasem sprawa może być dużo poważniejsza.

U osób starszych częściej, niż u młodych ludzi, diagnozuje się nowotwory skóry. Chociaż takie rozpoznanie brzmi strasznie, pamiętajmy, że wiele z nich to nowotwory, które da się wyleczyć z pomocą prostego zabiegu chirurgicznego. Jeśli jakaś zmiana nas niepokoi, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo jedynie wczesne wykrycie pozwala na wyleczenie choroby. Konsultacje ze specjalistą pozwalają też wykryć zmiany przednowotworowe, które mogą rozwinąć się w poważny problem.

Na jakie zmiany narażeni są seniorzy?

Część przyjmowanych przez seniora leków, mogą powodować zmiany na powierzchni skóry. Niektóre sprzyjają np. powstawaniu tzw. plam wątrobowych. Na ich pojawienie się wpływa również słońce. Zmiany są zazwyczaj niegroźne, ale czasem utrudniają wykrycie czerniaka, bo bardzo go przypominają.

U seniorów mogą pojawić się również różnego rodzaju wysypki. Czasem mają one podłoże alergiczne, innym razem są efektem ubocznym farmakoterapii. Nawet jeśli zmiany nie są dokuczliwe, lepiej ich nie bagatelizować i poprosić o opinię lekarza. Dyskomfort może powodować również przesuszenie skóry i świąd. Delikatna skóra seniora wymaga pielęgnacji, uwzględniającej odpowiednie natłuszczanie. Jest w większym stopniu podatna na urazy oraz różnego rodzaju podrażnienia. Podczas wizyty u dermatologa warto więc spytać o to, jakie produkty pielęgnacyjne dobrze będzie uwzględnić w codziennej porannej i wieczornej rutynie.

Wróć do listy porad

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych? Wyślij zgłoszenie!

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Senioraktiva Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-203) przy ul. Bonifraterskiej 17/644

  Kim jesteśmy

  Senioraktiva to przede wszystkim ludzie, którzy wykonują swoją pracę z pasją, radością i zaangażowaniem. To zarówno nasze Opiekunki i Opiekunowie, jak i pracownicy biurowi czy niemieccy koordynatorzy. Dołącz do nas już dzisiaj!

  Dane firmowe

  Senioraktiva Sp. z o.o.
  ul. Bonifraterska 17/644
  00-203 Warszawa
  NIP: 5272885357

  Zadzwoń do nas

  Karolina, dział rekrutacji:
  +48 698 909 140
  Karolina z działu administracji:
  +48 532 684 410

  Adrian, dział rekrutacji:

  +48 795 184 663

   

  Napisz do nas